Polskie ekologiczne makarony
Dostrzegając ogromne różnice między żywnością konwencjonalną, a ekologiczną, w 2010 roku Jarosław Fabijański zakada Rodzinną Wytwórnię makaronów. Główne zasady, które od początku działalności kształtują markę to: ekologia, najwyższa jakość, innowacyjność, naturalny smak. W 2016 roku następuje otwarcie linii bezglutenowej. W 2018 roku firma otrzymuje certyfikat FSSC 22000.
"Główne atuty naszych makaronów, to smak i zapach, które zależą od sposobu wytwarzania zbliżonego do warunków naturalnych. Dawniej suszyło się makaron na słońcu i wietrze i to było dobre, bo dzięki temu miał piękny aromat i głęboki smak. W naszej wytwórni wyrabia się i suszy makaron w warunkach zbliżonych do naturalnych: długo i powoli, bez użycia ciśnień i wysokich temperatur, które technicznie ułatwiają pracę, ale kosztem właśnie smaku i zapachu. Kolejnym walorem smakowym moich makaronów jest woda pochodząca z naturalnie bijącego źródła Kapella w górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. No i co jeszcze jest istotne dla jakości? Pełna kontrola na wszystkich etapach powstawania makaronu. I to, że część pracy jest wykonywana ręcznie.
"Opis procesu produkcji wymaga podkreślenia trzech elementów, jakimi się kierujemy: Woda - większość starych, rodzinnych wytwórni makaronów we Włoszech, do produkcji makaronów, używa od zawsze wody źródlanej, niefiltrowanej. Wiedzą oni bardzo dobrze o tym, że woda ma spory wpływ na smak makaronów, gdyż wszystko, co jest w dodanej do ciasta makaronowego wodzie, zostaje w gotowym makaronie, po jego ususzeniu, a jej (wody) odparowaniu.
Woda Kapellanka, jakiej używamy w procesie produkcji jest wodą wyjątkowo bogatą w związki mineralne, które w całości zostają w naszych makaronach. Skalę zjawiska na pewno zobrazuje ilość wody, jaką dodaje się do ciasta makaronowego… jest to m.in. 30% ciasta.
Maszyny do tłoczenia makaronów – dzięki zastosowaniu wielu maszyn o mniejszej wydajności, jak włoska tradycja makaroniarska każe, robimy nasze makarony bez użycia wysokich ciśnień i temperatur, dzięki czemu możemy uzyskać taki bogaty smak i naturalny aromat.
Suszenie – u nas ten proces jest bardzo zbliżony do suszenia makaronów sprzed setek lat: na słońcu i wietrze, czyli suszymy je powoli od kilkunastu do ponad dwudziestu godzin i w niskich temperaturach. Ta część procesu, dzięki swej delikatności, jest kolejnym punktem zabezpieczającym tak ważne w trakcie konsumpcji: smak i aromat.
Zakład średniej wielkości
Surowce to wyselekcjonowane mąki ekologiczne przede wszystkim z Włoch oraz woda Kapellanka z miejscowych źródeł z pasma gór Kaczawskich
Kontrola jakości odbywa się na każdym etapie produkcji. W zakresie surowców oraz produktów spółka posiada certyfikat Ekogwarancji. Ponadto spółka posiada certyfikat FSSC 22000, co jest świadectwem najwyższych standardów jakościowych i jest u progu wdrożenia BRC.
Rodzinna Wytwórnia Makaronów Fabijańscy rozwija swoją ofertę sprzedażową o ciastka BIO najwyższej jakości oraz poszerza ofertę w zakresie makaronów. Ostatnim nowatorskim produktem są makarony z ekologicznej semoliny z włoskiej mąki najwyższej jakości. Zastosowano nowe wzory makaronów na rynku polskim.